Metody zarządzania pracą pęcherza moczowego

Osoby, które nie są w stanie samodzielnie opróżnić pęcherza (po zatrzymaniu moczu), poznają metodę zarządzania pracą pęcherza moczowego, która odpowiada ich potrzebom i możliwościom. Poniżej znajduje się krótki opis niektórych z najpopularniejszych metod zarządzania pracą pęcherza moczowego. Ogólnym celem zarządzania pracą pęcherza moczowego jest upewnienie się, że pęcherz jest opróżniany, aby zapewnić jego zdrowie i uzyskać skuteczne trzymanie moczu.

Okresowe cewnikowanie (IC)

Cewnik założony przejściowo to plastikowa rurka, która jest ręcznie wprowadzana do pęcherza moczowego przez cewkę moczową. Po dotarciu do pęcherza moczowego mocz zacznie płynąć. Po opróżnieniu pęcherza moczowego rurka jest usuwana i wyrzucana. Procedura ta jest zazwyczaj przeprowadzana 4–6 razy dziennie (1).

Europejskie i amerykańskie stowarzyszenia zalecają cewnik założony przejściowo jako złoty standard opróżniania pęcherza moczowego w przypadku neurogennych zaburzeń czynności dolnego odcinka dróg moczowych. Porównując cewnik założony przejściowo z innymi metodami dowiedziono, że cewnik założony przejściowo powoduje mniej zakażeń dróg moczowych (ZDM), mniej kamieni w pęcherzu moczowym i mniej kamieni nerkowych (2-6). Cewnik założony przejściowo zapewnia wyższy stopień niezależności (7), co tłumaczy się brakiem stałej obecności cewnika założonego na stałe oraz nieużywaniem lub ograniczonym używaniem pieluchomajtek, worków na mocz i worków na nogę.

Podczas okresowego samocewnikowania należy skupić się na dwóch celach. Pierwszym celem jest utrzymanie niskiego ciśnienia w pęcherzu moczowym. Gdy ciśnienie w pęcherzu moczowym jest niskie, mocz rzadziej wraca do nerek i rzadziej powoduje nietrzymanie moczu z przepełnienia. Aby zapewnić niskie ciśnienie w pęcherzu, objętość moczu w pęcherzu nie powinna przekraczać 500 ml. Drugim celem jest utrzymanie pęcherza w zdrowiu i opróżnianie go, a tym samym zmniejszenie ryzyka zalegania moczu prowadzącego do zakażenia. Odbywa się to poprzez przestrzeganie zalecanej częstotliwości cewnikowania i całkowite opróżnianie pęcherza za każdym razem (1).

Cewnik założony na stałe

Cewnik założony na stałe to rurka, która jest wprowadzana do pęcherza moczowego przez cewkę moczową, a następnie pozostawiana tam w celu ciągłego opróżniania pęcherza (8).

Cewniki te są wykonane z miękkiego materiału i często wprowadzane za pomocą prowadnika. Cewniki założone na stałe są zakładane przez pracownika ochrony zdrowia (8).

Cewnik jest utrzymywany na miejscu poprzez napompowanie wodą balonu znajdującego się na jego końcu. Cewnik jest podłączony do worka do drenażu. Wymiana cewnika założonego na stałe musi odbywać się w odstępach tygodniowych i jest wykonywana przez pracowników służby zdrowia. Worek do drenażu jest opróżniany kilka razy dziennie (8).

Użytkownik przez cały czas ma przy sobie cewnik i worek do drenażu (8).

Cewniki założone na stałe wiążą się z wyższym ryzykiem zakażeń dróg moczowych (2–6) w porównaniu z cewnikami założonymi przejściowo.

Cewnik nadłonowy

Cewnik nadłonowy to cewnik założony na stałe wprowadzany przez powłoki brzuszne nad okolicą łonową bezpośrednio do pęcherza moczowego (9). Zabieg przeprowadzany jest w szpitalu przez chirurga. Działanie cewnika nadłonowego jest takie samo jak cewnika założonego na stałe. Mały balonik na końcu cewnika jest napełniany wodą, aby zapobiec jego wypadnięciu. Cewnik jest podłączony do worka do drenażu. Alternatywnie, do cewnika można podłączyć zawór, który umożliwia jego opróżnianie w określonych odstępach czasu. Wymiana cewnika odbywa się zwykle w odstępach tygodniowych i jest wykonywana przez pracowników ochrony zdrowia, ale może być również przeprowadzana w domu (9).

Cewnik nadłonowy wiąże się z większą autonomią np. osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ponieważ potrzebują one mniej pomocy przy cewnikowaniu (3).

Zabieg Mitrofanoffa

Zabieg Mitrofanoffa to zabieg chirurgiczny, w którym wyrostek robaczkowy lub niewielki odcinek jelita cienkiego jest oddzielany i wykorzystywany do utworzenia połączenia między ścianą brzucha a pęcherzem moczowym (10). Cewnik używany do zabiegu Mitrofanoffa jest cewnikiem założonym przejściowo. Zabieg ułatwia pacjentowi samocewnikowanie, ponieważ nie jest konieczne wprowadzanie cewnika przez cewkę moczową, co może być trudne dla niektórych osób (10).

Okresowe samocewnikowanie

Cewnik założony na stałe

Cewnik nadłonowy

Zabieg Mitrofanoffa

Niezależność

Wyższa

Niższa

Niższa

Wyższa

Ryzyko zakażeń dróg moczowych

Niższe ryzyko

Wyższe ryzyko

Wyższe ryzyko

Niższe

Wymagany zabieg chirurgiczny

Nie

Nie

Tak

Tak

Alternatywne metody oddawania moczu:

  • Stymulacja zewnętrznaé: oznacza ręczne wywieranie nacisku na podbrzusze nad pęcherzem w celu wyciśnięcia moczu z pęcherza moczowego (11).
  • Manewr Valsalvy: oznacza użycie mięśni brzucha i przepony w celu zwiększenia ciśnienia w pęcherzu i wypchnięcia moczu z pęcherza (11).
  • Ostukiwanie: oznacza klepanie obszaru nad pęcherzem w celu wywołania skurczów wypieracza (12).
Literature
  1. Balhi S, Mrabet MK. Teaching patients clean intermittent self-catheterisation: key points. Br J Community Nurs. 2020 Dec 2;25(12):586–93.
  2. Weld KJ, Dmochowski RR. Effect of Bladder Management in Urological Complications in Spinal Cord Injured Patients. J Urol. 2000 Mar;163(3):768–72.
  3. Krebs J, Wöllner J, Pannek J. Risk Factors for Symptomatic Urinary Tract Infections in Individuals with Chronic Neurogenic Lower Urinary Tract Dysfunction. Spinal Cord. 2016 Sep;54(9):682–6.
  4. Esclarín De Ruz A, García Leoni E, Herruzo Cabrera R. Epidemiology and Risk Factors for Urinary Tract Infection in Patients with Spinal Cord Injury. J Urol. 2000 Oct;164(4):1285–9.
  5. Wyndaele JJ, De Sy WA, Claessens H. Evaluation of Different Methods of Bladder Drainage Used in the Early Care of Spinal Cord Injury Patients. Spinal Cord. 1985 Feb;23(1):18–26.
  6. McGuire EJ, Savastano J. Comparative Urological Outcome in Women with Spinal Cord Injury. J Urol. 1986 Apr;135(4):730–1.
  7. Vahr S, Cobussen-Boekhorst H, Eikenboom J, Geng V, Holroyd S, Lester M, et al. Catheterisation: Dilatation, Urethal intermittent in adults. EAUN, European Association of Urology Nurses; 2013.
  8. Jeffery N, Mundy A. Innovations in indwelling urethral catheterisation: Indwelling urethral catheterisation innovations. BJU Int. 2020 May;125(5):664–8.
  9. Hunter KF, Bharmal A, Moore KN. Long-term bladder drainage: Suprapubic catheter versus other methods: A scoping review. Neurourol Urodyn. 2013 Sep;32(7):944–51.
  10. Faure A, Cooksey R, Bouty A, Woodward A, Hutson J, O’Brien M, et al. Bladder continent catheterizable conduit (the Mitrofanoff procedure): Long-term issues that should not be underestimated. J Pediatr Surg. 2017 Mar;52(3):469–72.
  11. Schurch B, Tawadros C, Carda S. Dysfunction of lower urinary tract in patients with spinal cord injury. In: Handbook of Clinical Neurology [Internet]. Elsevier; 2015 [cited 2021 Oct 12]. p. 247–67. Available from: https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/B9780444632470000146
  12. James RE, Palleschi JR. Suprapubic Tap or Aspiration. In: Pfenninger and Fowler’s Procedures for Primary Care. Elsevier; 2011. p. 784–5.