Czym jest ileostomia?

2 Podczas zabiegu wyłonienia ileostomii, część jelita cienkiego, zwanego jelitem krętym, zostaje doprowadzona do powierzchni brzucha w celu utworzenia stomii.

Ileostomia

Podczas zabiegu wyłonienia ileostomii, część jelita cienkiego, zwanego jelitem krętym, zostaje doprowadzona do powierzchni brzucha w celu utworzenia stomii. Ileostomię zazwyczaj wykonuje się w przypadkach, gdy końcowa część jelita cienkiego jest objęta chorobą, i tworzy się ją zwykle po prawej stronie brzucha.

Stolec w tej części jelita na ogół jest płynny, a ponieważ stomia nie posiada mięśni, za pomocą których mogłaby kontrolować defekację, musi być gromadzony w worku stomijnym.

Istnieją dwa różne rodzaje zabiegu wyłonienia ileostomii:

Ileostomia końcowa

Ileostomia końcowa wykonywana jest, jeśli usunięto część jelita grubego (okrężnicy) lub jeśli jelito pozostaje w stanie spoczynku, a końcowa część jelita cienkiego zostaje doprowadzona do powierzchni brzucha w celu utworzenia stomii. Ileostomia końcowa może być tymczasowa lub stała.

Ileostomia pętlowa

Podczas zabiegu wyłonienia ileostomii pętlowej, pętla jelita cienkiego zostaje podniesiona ponad poziom skóry i jest utrzymywana w tej pozycji przez specjalny uchwyt (mostek stomijny). Na odsłoniętej pętli jelita wykonuje się nacięcie, którego końce następnie odwija się do dołu i przyszywa do skóry. W ten sposób, ileostomia pętlowa tak naprawdę składa się z dwóch stomii, które są ze sobą połączone.

Ileostomia pętlowa zazwyczaj stanowi rozwiązanie tymczasowe, stosowane w celu ochrony chirurgicznego połączenia części jelita. W takim przypadku zostanie zamknięta lub odwrócona operacyjnie w późniejszym czasie.